Zavolajte nám (Po-Pi 9-16)

Ľan hnedý olejnaté semeno (ľanové semienko) (2,5 kg)

Ľanové semienko - odroda Natural (n. Baladin, Recital) so zvýšeným (cca 60 - 62 %) obsahom Omega 3 mastných kyselín (poly-nenasýtených mastných kyselín - PUFA) predávame v 2,5 kg balení. Na prianie je možné zaslať aj iné. Krajina pôvodu ČR.

Viac informácií ›

Tovar nie je skladom
18.2 € 16.2 € bez DPH
Kód produktu: CM_67
Záruka: 24 mesiacov
Popis a parametre
Len hnědý olejnaté semeno (lněné semínko) (2,5 kg)
Ľan hnedý olejnaté…
18.2 €

Popis produktu

Vypestujte si doma rastlinu, ktorú si naši predkovia vážili pre mnoho jej blahodarných účinkov. Každý kus sa dá spracovať a ďalej využiť, konkrétne ľanové semienko sa považuje za jeden z najbohatších zdrojov Omega 3 kyselín. Bežné odrody obsahujú cca 40% týchto životne dôležitých kyselín. Nami ponúkané, v Česku pestované, odrody majú obsah týchto kyselín cca 60%, a teda o polovicu viac ako bežné odrody. Ľudský organizmus potrebuje vyvážený prísun esenciálnych mastných kyselín, predovšetkým pre vyvážený rozvoj bunkových membrán. Organizmus si ich nedokáže vyrobiť sám, je preto závislý na ich prísune v potravinách. A práve ľanové semienko prípadne z neho vyrobený čerstvý ľanový olej bol už po mnoho rokov využívaný ako ideálna cesta k ich doplneniu. 

Je známe, že organizmus potrebuje vyvážený pomer príjmu omega 6 a omega 3 kyselín. Omega 6 kyseliny prijímame najmä vďaka zvýšenému obsahu zeleninových olejov ako sú slnečnicové alebo kukuričné. Ideálny pomer by mal byť cca 1:1 alebo 1:2. Podľa dlhodobých prieskumov sa ukazuje, že pomer omega 6 kyselín ku omega 3 kyselinám (vyskytujúcim sa práve v ľanovom semienku), je 20 až 30:1. V záujme zdravého rozvoja organizmu je potrebné tento pomer harmonizovať a vyrovnať. Každá omega kyselina má totiž inú úlohu a pre naše telo sú potrebné obidve. 

Ďalšie zložky v ľanovom semienku

  • fytonutrienty s vplyvom na metabolizmus estrogénu
  • lignany sekoisolariceresinol, matairesinol (antioxidanty, antivírové, protipliesňové, baktericídne, protirakovinové vlastnosti)
  • kyselina fenolová (antioxidant, antibakteriálne, protialergické a protizápalové účinky)
  • floavonoidy (proti peroxidácii tukov, priepustnosti a krehkosti kapilár, tlmia činnosť prozápalovo pôsobiacich enzýmov ako lipoxygenáza a. cyklooxygenáza)
  • esenciálne vitamíny a minerály, draslík, železo, meď, horčík a zinok, vitamín E

Ľanové semienko sa nedá stráviť vcelku. Aby mohlo byť strávené, musí byť upravené šrotovaním, rozdrvením, mletím alebo varením, prípadne sa z neho lisuje olej. Na lisovanie oleja môžete využiť náš LIS NA OLEJ PITEBA

Semená sú určené na priamu konzumáciu.

Latinský názov: linum usitatissimum

Čistota: 99,5 %

Vlhkosť: max. 9 %

Balenie: 2,5 kg

Zobraziť celý popis